Dan čebelic na dvorišču Snage

Slovenske čebelice so ene izmed najbolj cenjenih čebeljih vrst. Slovenija je poznana po bogati tradiciji čebelarstva in skrbi za čebelje populacije.
- Brez čebel ni življenja
Dan čebel, ki ga praznujemo 20. maja, je resnično pomemben dan, saj poudarja ključno vlogo čebel in drugih opraševalcev v našem ekosistemu. Čebele so nepogrešljive za opraševanje številnih rastlinskih vrst, kar je bistveno za proizvodnjo hrane. Več kot 75 % svetovnih pridelkov hrane je odvisnih od opraševanja, kar pomeni, da imajo čebele neposreden vpliv na globalno prehransko varnost.
Poleg opraševanja kmetijskih rastlin čebele prispevajo tudi k ohranjanju biotske raznovrstnosti, saj oprašujejo številne divje rastline. Ta proces podpira zdravje ekosistemov, ki zagotavljajo številne ekosistemske storitve, kot so čista voda, zrak in rodovitna tla.
Svetovni dan čebel je priložnost za ozaveščanje o grožnjah, s katerimi se soočajo čebele, vključno z uporabo pesticidov, podnebnimi spremembami, boleznimi in izgubo habitatov. S tem, ko se zavedamo teh težav in ukrepamo za njihovo reševanje, lahko prispevamo k zaščiti čebel in s tem k ohranjanju naših ekosistemov.
Praznovanje tega dneva vključuje različne aktivnosti, ki izobražujejo javnost o pomenu čebel, promovirajo čebelarstvo in spodbujajo trajnostne prakse v kmetijstvu. Vsak posameznik lahko prispeva k zaščiti čebel, na primer z zasaditvijo medonosnih rastlin, izogibanjem uporabi škodljivih pesticidov in podporo lokalnim čebelarjem.
- S čebeljimi panji ozaveščamo sodelavce
Tudi sodelavci Snage se zavedamo pomena čebel, teh majhnih, a izjemno vplivnih bitij za našo prihodnost. V ta namen smo na zelenem delu našega dvorišča poskrbeli za pašo čebel in zasadili medonosne rastline, zatem pa postavili še čebelje panje in na današnji dan s ponosom izvedli simbolično otvoritev Čebelnjaka Franca Doverja z ozaveščevalnim dogodkom za naše sodelavce. Prvo kozarček medu je že napolnjen, tega je simbolno napolnil Franc Dover, direktor Javnega podjetja Snaga. Polnjenje ostalega medu v kozarčke, tega je kar 17 kg, še sledi. Snagine čebelice so zelo pridne.
Čebeljo družino nam je podaril naš že upokojen sodelavec, sodelavec je izdelal ohišje za čebeljo družino, sodelavka ga je porisala, vso potrebno usklajevanje del je bilo prav tako vodeno s strani sodelavca iz naše delovne sredine. Ponosni smo, da smo s trudom, ustvarjalnostjo in odgovornostjo našega tima prispevali k ohranjanju čebel in našega planeta.
Panji nam bodo v vsakodnevni opomin na pomen čebelic za našo prihodnost. Z njimi bomo tudi sami pripomogli k opraševanju rastlin, povečanju biotske raznovrstnosti, pridobivanju čebeljih pridelkov, okoljski ozaveščenosti in ohranjanju čebeljih vrst. Pred dnevi smo v sklopu projekta urbanega čebelarjenja čebelje panje postavili tudi na lokaciji zaprtega odlagališča Pobrežje.
S spoštovanjem in zaščito čebel skrbimo za celoten ekosistem in zagotovimo prihodnost naše prehranske varnosti in biotske raznovrstnosti. Spoštujmo čebele, saj so nepogrešljive za zdravje našega planeta.




Imate vprašanje?
Podobne vsebine
Izpad oskrbe s pitno vodo na širšem območju Šentilja
Maribor uspel na razpisu za sofinanciranje sončnih elektrarn na javnih stavbah

Izpad oskrbe z vodo na območju Bresternice
Silent Disco drsanje za edinstven zaključek drsalne sezone
